Dowody na zmartwychwstanie Jezusa

Krytycy, którzy chcą zaprzeczyć zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, muszą w zadowalający sposób wyjaśnić kilka historycznych faktów.

  1. Budząca strach potęga Rzymu została zignorowana przez złamanie rzymskiej pieczęci przy grobie.

Pieczęć była znakiem mocy i władzy Rzymskiego imperium. (Gdyby złapano takich ludzi którzy to uczynili byliby ukrzyżowani głową w dół – wnętrzności wchodzą do gardła). Dlatego bano się tego robić. Uczniowie ukryli się bo się bali.

  1. Zarówno Żydzi jak i Rzymianie przyznawali, że grób jest pusty.

Po zmartwychwstaniu uczniowie nie głosili ewangelii w innych krajach ale zostali w Jerozolimie. Jeśli ich nauczanie byłoby fałszywe zostałoby to im wykazane. Zaprowadzono by ich do grobu. Zmartwychwstanie nie mogło by przetrwać gdyby grób Jezusa nie był pusty. Jerozolima byłaby ostatnim miejscem na Ziemi gdzie mogłoby zaistnieć chrześcijaństwo gdyby grób był zajęty. Arcykapłani wiedzieli że grób był pusty – przekupili żołnierzy

  1. Ok. 1,5 – 2,0 – tonowy kamień został w jakiś sposób usunięty sprzed wejścia do grobu – w czasie, gdy czuwała przy nim rzymska straż.

Żołnierze usłyszeliby jak uczniowie przetaczają tak wielki kamień. Musiałoby dojść do potyczki między żołnierzami a uczniami. Poza tym w j. Greckim kamień został podniesiony i przeniesiony. To nie tylko odsunięty.

  1. Wysoce zdyscyplinowana rzymska straż wojskowa uciekła ze swego posterunku i musiała zostać przekupiona przez arcykapłanów, by kłamać na temat tego, co się rzeczywiście wydarzyło.

Żołnierze którzy byli zdyscyplinowani, solidni, nie cofali się przed przeciwnikiem – uciekli. m.in. za dezercję, opuszczenie warty nocnej, zasypianie była bardzo surowa kara. Odarcie żołnierza z szat i spalenie go żywcem w ogniu. Taki rodzaj kary wywoływał strach i dlatego z przyczyn naturalnych żołnierze nie opuściliby grobu. Musiało się tam dziać coś ponad naturalnego, że uciekli.

  1. Nienaruszone szaty pogrzebowe nie zawierały już ciała.

Nie było Pana Jezusa ale były Jego szaty pogrzebowe. Gdyby ukradziono ciało – ukradziono by z szatą pogrzebową.

To jednak nie było proste gdyż na Jezusa ciele było ok. 100 funtów (50 kg) różnorakiej maści i był zawinięty okręcony w płótno, a następnie ubierany w trzy rodzaje płócien – szat. To wszystko zszywały kobiety. Taki dodatek do ciała zmarłego ważył ok 120 funtów (60 kg). Jan Chryzostom w IV w. po Chrystusie pisał: „Mirra którą się posłużono, była substancją przylegającą do ciała tak mocno, że płótna pogrzebowe były trudne do usunięcia”.

  1. Chrystus ukazywał się różnorakim ludziom w różnych sytuacjach, i w różnym czasie.

Św. Paweł pisał, że było tak że Jezus ukazał się 500 – set uczniom naraz, nie licząc tych którym ukazywał się osobiście i w mniejszych grupach. To byli naoczni świadkowie. Jest to doskonały materiał dowodowy w sądzie. Każdy z Nich gdyby zeznawał, że widział żywego Jezusa ok 5 min – rozprawa trwałaby ponad 50 godzin non stop.

  • M. Magdalena Przy grobie Mt. 28. 1-15
  • Joanna i Maria matka Jakubowa
  • 2 uczniów idących do Emaus Mk. 16. 12-13, Łuk. 24. 13-35
  • W niedzielę wieczór z uczniami Łuk. 24. 36-43, J. 20. 19-23
  • Niewierny Tomasz J. 20. 24-29
  • Z uczniami (idę łowić ryby) (Macie coś do jedzenia) J. 21. 1- 24
  • Na górze w Galilei 11stu uczniom Dana mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi Mt. 28.16-20
  • Ostatnie pojawienie się i wstąpienie do nieba Idźcie na cały świat i głoście ewangelię Mk.16. 14-20, Łuk. 24. 44-53
  1. Kobiety widziały Go pierwsze.

Gdyby relacje o zmartwychwstaniu były wymyślone kobiety nigdy nie zostałyby włączone do tej historii – przynajmniej jako pierwsi świadkowie. (nie miały prawa składać świadectwa w sądzie.

Istnieją jeszcze inne dowody zmartwychwstania Jezusa.

 1. Powstanie Kościoła który do tej pory przetrwał. Dzień Zielonych świąt 3000 ludzi później 5000 itd.
 2. Chrzest Zanurzenie w śmierć Jezusa, wynurzenie w zmartwychwstanie.
 3. Wieczerza – wspominanie śmierci (ale musi zawsze temu towarzyszyć wiara w zmartwychwstanie).
 4. Przemienione życie.

– Apostołowie, (ukazał się Kefasowi… potem wszystkim apostołom).

– Bracia Jezusa (Najpierw przeciwnicy ale potem po zmartwychwstaniu znajdujemy ich modlących się wraz z apostołami. Jakub zginął dla sprawy Chrystusa – dlaczego? Paweł napisał – Potem (po zmartwychwstaniu) ukazał się Jakubowi.- który był przywódcą kościoła.

– PRZECIWNIK CHRZEŚCIJAN – SZAWEŁ (Jezus ukazuje się mu w drodze do Damaszku- jego życie zostaje przemienione.

Bardzo trudno byłoby wyjaśnienie przemiany tych ludzi gdyby zmartwychwstanie nie było prawdziwe.

A czy twoje życie zostało przemienione. Czy wierzysz w zmartwychwstanie. Czy Duch Święty objawił Ci Jezusa z martwych wskrzeszonego?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dariusz Sobczyk, Zdrowa nauka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.