Święto Paschy

Święto Paschy (hebr. פסח – Pesach, ‘przejście’) przypada 14 Nissan kalendarza żydowskiego (marzec/kwiecień) po zachodzie słońca. Jest ono ściśle związane z następującym bezpośrednio po nim 7-dniowym Świętem Przaśników i traktowane jako całość.

W naszym kalendarzu w 2019 roku Pascha rozpocznie się 19 kwietnia i trwać będzie do 26 kwietnia, a w kalendarzu żydowskim od 14 do 21 Nisan.

19 Pią: 14. Nisan 5779
20 Sob: 15. Nisan 5779
21 Nie: 16. Nisan 5779
22 Pon: 17. Nisan 5779
23 Wtó: 18. Nisan 5779
24 Śro: 19. Nisan 5779
25 Czw: 20. Nisan 5779
26 Pią: 21. Nisan 5779

 

Pierwszą Izrael obchodził jeszcze wtedy gdy przebywał w Egipcie.

W tych dniach wspominamy  naszego Pana Jezusa Chrystusa (Mesjasza), który stał się Barankiem Paschalnym na podobieństwo tego z II Księgi Mojżeszowej 12:1-6
“1. I rzekł Pan do Mojżesza i do Aarona w ziemi egipskiej, mówiąc:
2. Ten miesiąc będzie wam początkiem miesięcy, będzie wam pierwszym miesiącem roku.
3. Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela, mówiąc: Dziesiątego dnia tego miesiąca weźmie sobie każdy baranka dla rodziny, baranka dla domu.
4. Jeżeli zaś rodzina jest za mała na jednego baranka, niech dobierze sąsiada mieszkającego najbliżej jego domu według liczby osób; według tego, ile każdy może zjeść, należy liczyć osoby na jednego baranka.
5. Ma to być baranek bez skazy, samiec jednoroczny. Może to być baranek lub koziołek.
6. Będziecie go przechowywać do czternastego dnia tego miesiąca; i zabije go całe zgromadzenie zboru izraelskiego o zmierzchu”.

Pan Jezus przyszedł na świat aby nas odkupić.  

Słowa z 2 Moj. 6:6-7 są zapowiedzią nie tylko tego co Izrael doświadczył tamtej nocy ale i dla nas, którzy zostaliśmy powołani przez Niego. 

“6. Dlatego powiedz do synów izraelskich: Jam jest Pan; Ja was uwolnię od ciężarów nałożonych przez Egipcjan i wybawię was z ich niewoli i wyzwolę was wyciągniętym ramieniem i przez surowe wyroki.
7. I przyjmę was za swój lud, i będę wam Bogiem, i poznacie, żem Ja, Pan, Bogiem waszym, który was uwalnia od ciężarów nałożonych przez Egipcjan”.

Skoro nas uwolnił, wybawił, wyzwolił, i przyjął dlaczego jeszcze mamy zawracać do świata “Egiptu”. Naśladujmy Go Bracia! 

Rzym. 12:1-2
“1. Wzywam was tedy, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście składali ciała swoje jako ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu, bo taka winna być duchowa służba wasza.
2. A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe”.

Chwała Ci Panie Jezu!

 Więcej o tym święcie na stronie: www.mesjasz.info/%C5%9Bwi%C4%99-biblijne/pascha-pesach
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Czytelnia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.